Перерахунок військової пенсії з 2023 року: Верховний Суд підтвердив обов’язок ПФУ (Справа № 580/3075/24)

Потрібен перерахунок військової пенсії у Львові?

Я адвокат зі Львова, спеціалізуюся на соціальних правах військових та пенсіонерів. Допоможу отримати оновлену довідку та змусити Пенсійний фонд провести перерахунок виплат.

Контактний телефон: 050-370-09-41

Маєте подібну справу? Звертайтеся за професійною допомогою! Долучайтеся до мого телеграм-каналу зі свіжою судовою практикою:

1. Про що була справа?

Адміністративна справа № 580/3075/24 стосувалася позову військового пенсіонера до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області. Позивач вимагав визнати протиправною відмову ПФУ у перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року. Суть конфлікту полягала у тому, що через зміну прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 2023 рік, розміри посадових окладів та окладів за військовим званням зросли, що дає право на підвищення пенсії, проте ПФУ відмовлявся приймати нову довідку до виконання.

2. Правовий аналіз та повсякденний приклад

Правова проблема цього спору ґрунтується на застосуванні положень статей 43 та 63 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби…». Згідно з пунктом 4 Постанови КМУ № 704, розміри посадових окладів військовослужбовців мають визначатися шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб на відповідний тарифний коефіцієнт. Оскільки станом на 1 січня 2023 року прожитковий мінімум зріс, це автоматично призвело до зміни складових грошового забезпечення. Відповідно до правової позиції Верховного Суду, видача оновленої довідки уповноваженим органом є безумовною підставою для перерахунку пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали такі обставини.

Колізія виникла через намагання Пенсійного фонду обмежити право на перерахунок, посилаючись на відсутність окремої постанови Кабінету Міністрів про проведення такого перерахунку. Проте суди наголосили, що право пенсіонера на отримання виплат у належному розмірі є конституційним і не може залежати від дискреції уряду чи бюджетного фінансування. Отримання нової довідки — це юридичний факт, який породжує обов’язок ПФУ здійснити арифметичні дії з нарахування коштів.

Приклад із повсякденного життя: Уявіть, що ваша зарплата офіційно прив’язана до курсу долара або мінімальної зарплати. Всі знають, що цей показник зріс, і ваш роботодавець навіть видав вам довідку: «Ваша зарплата тепер вища». Але бухгалтерія каже: «Ми знаємо, що цифри змінилися, але директор не видав спеціального наказу саме по вашому прізвищу, тому платитимемо по-старому». Це саме те, що робив Пенсійний фонд, і те, що Верховний Суд визнав незаконним.

3. Нормативно-правові акти, використані судами

  • Конституція України (статті 19, 46, 129-1);
  • Закон України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (статті 43, 51, 63);
  • Постанова Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 (щодо структури грошового забезпечення);
  • Постанова Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (Порядок проведення перерахунку пенсій);
  • Закон України «Про державний бюджет на 2023 рік»;
  • Кодекс адміністративного судочинства України (статті 242, 341, 352).

4. Результати розгляду позовних вимог

Позовна вимога Суд І інстанції Суд апеляційної інстанції Верховний Суд (Касація)
Визнати протиправною відмову ПФУ та зобов’язати провести перерахунок з 01.02.2023. Задовольнив Відмовив (скасував рішення першої інстанції) Задовольнив (скасував апеляцію, залишив у силі першу інстанцію)

5. Питання та мотивування Верховного Суду

Питання дослідження Обґрунтування позиції ВС
Чи є нова довідка станом на 01.01.2023 обов’язковою підставою для перерахунку? Так. Верховний Суд зазначив, що перерахунок пенсії при зміні хоча б одного з видів грошового забезпечення є імперативним обов’язком ПФУ. Відсутність фінансування або постанови КМУ не може обмежувати право особи на перерахунок за вже виданою довідкою.
Чи правильно діяв апеляційний суд, відмовивши у задоволенні позову? Ні. Верховний Суд встановив, що апеляційна інстанція допустила помилку у застосуванні норм матеріального права, що призвело до скасування законного рішення суду першої інстанції.

6. Фінансовий ефект для позивача

Завдяки рішенню Верховного Суду, позивач отримав право на реальний перерахунок пенсії з 1 лютого 2023 року. Це означає не лише суттєве підвищення щомісячної виплати, а й обов’язок ПФУ виплатити заборгованість, що накопичилася за весь період з моменту виникнення права на перерахунок. Орієнтовне зростання пенсії у таких випадках складає від 15% до 40% залежно від тарифного розряду.

7. Витрати на правову допомогу

У справі було розглянуто питання судових витрат. Суд першої інстанції стягнув з ГУ ПФУ в Черкаській області на користь позивача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 (дві тисячі) гривень. Верховний Суд, скасувавши апеляційну постанову, залишив це рішення в силі. Також на користь позивача стягнуто судовий збір за подання касаційної скарги у сумі 1937,92 грн.

Маєте проблеми з Пенсійним фондом?

Досвідчений адвокат зі Львова допоможе вам пройти шлях від отримання довідки до реальних грошей на рахунку. Не дозволяйте чиновникам економити на вашій пенсії!

Телефонуйте: 050-370-09-41

Підписуйтесь на мій Telegram, щоб знати свої права:
t.me/ukrainepravo

Коментарі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *